Bilans emocjonalny. To technika, którą możemy zalecić w celu rozwijania samoświadomości i bycia w kontakcie ze sobą. Na podstawie systematycznie przeprowadzonej obserwacji np. prowadzonej przez tydzień, możemy wyciągnąć wnioski, które wskażą nam kierunki pracy i rozwoju.
Przez obserwację zauważamy, co wywołuje w nas pozytywne odczucia, a co negatywne. I możemy dostosowywać swoje działania, by zwiększać ilość tych pierwszych, a obniżać tych drugich.
Aby poprawić bilans możemy planować działania, które mają pozytywny wpływ na nasze samopoczucie i motywować się do nich, nawet jak się nie chce. To tzw. aktywacja behawioralna używana m.in. w leczeniu zaburzeń nastroju. Ale jest ona dobra dla wszystkich. Pracujemy też nad eliminacją, czy modyfikacją zachowań i działań, które bilans obniżają.
A czemu to tak ważne, by planować „przyjemności”? Bo o negatywne emocje jest często łatwiej. Żyjemy w bardzo stresujących warunkach. Pośpiech, ciągła stymulacja, konkurencja, walka, mało stabilności, lęk, odcięcie od natury i tp. To raz.
A dwa - te negatywne emocje mają większą wagę. Mocniej odciskają się na naszym samopoczuciu.
Dlatego by bilans emocjonalny był w równowadze potrzebujemy 3 x więcej emocji pozytywnych!
Dzięki rozwijaniu świadomość siebie przestajemy być „skazani” na podświadome mechanizmy i schematy, które nami rządzą „z ukrycia”. Czyli nieświadome reakcje, czy często niefunkcjonalne wzorce i predyspozycje do raczej negatywnej emocjonalności.
Tak zyskujemy większy wpływ na swoje życie i swoją mentalno-emocjonalną formę. Naszym samopoczuciem nie musi rządzić „spontaniczność” i nie jest prawdą, że nie ma się wpływu na swoje emocje. Bilans można świadomie poprawiać.
Możemy wybierać na czym koncentrujemy uwagę. A to z kolei ma wpływ na nasze samopoczucie.
By bilans emocjonalny był w równowadze potrzebujemy 3 x więcej emocji pozytywnych!
I wcale nie jest to takie proste, bo w tym, co psychologia uważa za zestaw emocji podstawowych pozytywna jest tylko 1 - radość, na 3 negatywne - smutek, złość i lęk, i 1 neutralna - zaskoczenie.
Ale tak naprawdę mamy do dyspozycji więcej, lecz często są to emocje pomijane, jako mało istotne i znaczące.
Zachęcam więc, żeby do swojego repertuaru podstawowego dodać:
✅ spokój - taki „zwykły” typu „jest ok”, czy zauważasz kiedy tak jest? Czy jak jest ok, to „można o tym nie myśleć” i przemija nie widziane? Czy pozwalasz sobie na spokój typu „błogostan”, czyli poczucie przyjemności i bezpieczeństwa, w sprzyjających okolicznościach?
✅ zachwyt - nad zjawiskami, do których przywykliśmy i przestaliśmy na nie zwracać uwagę. Wybierz by zobaczyć te małe cuda i podziwiać. Co pięknego widzisz teraz? ✅ wdzięczność - ale wdzięczność wymuszana przez społeczne i zewnętrzne oczekiwania tu nie zadziała. Sprawdź, CZYM Ty możesz i CZY możesz się ucieszyć? Wiele wygód jest dla nas oczywiste i przestajemy je zauważać. Ale choćby nasi dziadkowie nie zawsze to mieli. A jeden miły prysznic to wdzięczność choćby za dostęp do wody, ciepła, kanalizacji, światła, warunków w których mieszkamy, dzięki swojej pracy lub czyjegoś wsparcia, czas jaki na to mamy… i można rozkładać na drobniejsze części warte wdzięczności. Wybierz coś i spróbuj.
✅ duma - ze swoich osiągnięć, choćby były to małe, prywatne i osobiste sukcesy i zrozumiałe tylko dla nas. Co Ci się ostatnio udało?
✅ lubienie - zwykle „lubię” jest pozytywne i bardzo potężne. I nie chodzi tu tylko o lubienie w stosunku do ludzi - ale do czegokolwiek. Co lubisz?
✅ rozbawienie - co cię śmieszy?
✅ ciekawość - pozwól zaskoczeniu przejść w nią. Zaskoczenie - z natury neutralne - może rozwinąć się w coś negatywnego jeśli pójdziemy za nim lękiem, ale może też w zaciekawienie. Warto wybrać tę ścieżkę, np. stykając się z ludźmi. Inność nas zaskakuje. Lęk nakręca brak zaufania i niechęć do Obcego. A dzięki otwartości i ciekawości możemy się dowiedzieć czegoś nowego, rozwinąć i zachwycić Odmiennością. To buduje pozytywne relacje społeczne, które dalej windują nasz bilans emocjonalny w górę!
Jak widzicie nie ma na tej liście miłości ❌, bo to emocja złożona i w dodatku często mylona z wieloma innymi emocjami i wrażeniami. Ale o tym już innym razem ;)
Na ten moment wystarczy nam na liście lubienie - bo ona zawsze jest pozytywne i bardzo potężne, i wystarczy ;)
A dziś przed snem (lub właśnie teraz!) wybierz jedna choć emocję z tej listy i skup się na tym, kiedy ostatnio ją poczułaś/ poczułeś...?
Czy możesz ją poczuć teraz...? I zostań przy tej emocji skupiając się na niej choćby przez chwilę.
Może 30 sekund? Może 3 minuty? Spróbuj ☺️
Radość, najbardziej podstawowa emocja często utożsamiana, czy mylona jest ze szczęściem. Na pewno warto ją kultywować w różnych wydaniach i dużej ilości. Szczęście to bardziej postawa, a nie emocja (zobacz wpis ZEN ROOM o szczęściu) i składa się na nie wiele aspektów. I wiele emocji się z nim łączy. Czując szczęście możemy odczuwać poczucie spełnienia, dumę, wdzięczność, zachwyt, a nie tylko radość.
Natomiast ważne, by o swoje szczęście dbać i poczucie szczęścia poprawi również nasz bilans emocjonalny,
Dlatego pomyśl - Co daje Ci szczęście?
A ja podpowiadam... Według badań bardziej opłaca się inwestować w doświadczenia niż w rzeczy, choćby były super i takie, które bardzo chcesz mieć;) Może nam się wydawać, że zakup nowego samochodu to lepsza inwestycja, niż wyjazd. Bo to pierwsze przecież zostanie na długo, a to drugie szybko przeminie. Tymczasem, jeśli chodzi o to, jak te inwestycje wpływają na nasze samopoczucie tak nie jest.
Doświadczenia takie jak wyjazdy, koncerty, wycieczki, warsztaty, zwiedzanie wystaw czy zabytków, ale również kolacja w pięknym miejscu, czy ulubiony deser podnoszą poziom szczęścia bardziej i na dłuższy okres, niż nawet najbardziej wyszukane i wyczekane zakupy.
Chodzi o osłabienie zjawiska adaptacji hedonicznej, czyli przyzwyczajania się i traktowania za dane dobrych rzeczy w życiu, przez co przestają one przynosić nam szczęście. Do zakupów się przyzwyczajamy, podobnie do podwyżki w pracy, awansu, bycia w związku, czy nowego mieszkania - do doświadczeń nie.
Z badań wiem, że są pewne strategie, które możemy intencjonalnie zastosować, żeby ten efekt dodatkowo wzmocnić:
✅delektowanie się/ kontemplacja - zauważenie i skupienie uwagi na tym co dzieje się tu i teraz, i czerpanie radości z doświadczenia tego
✅dzielenie aktywności, przyjemności, zachwytu z innymi poprzez
🍀wspólne doświadczenie
🍀opowiedzenie bliskiej osobie o tym
🍀myślenie o opowiedzeniu bliskiej osobie
✅myślenie o tym, jak się jest szczęśliwym z powodu uczestniczenia w doświadczeniu
✅wzmocnienie i utrwalenie pozytywnych emocji poprzez ich wyraz
🍀fizyczny np. gestami, czy ruchem (klaskanie, taniec radości)
🍀dźwiękiem (westchnienia, chichot, śmiech)
A więc inwestuj w przeżycia, bo to element dbania o siebie i swoje zasoby 🤷🏼♀️ I następnym razem wypróbuj strategie wzmacniające. Mnie uszczęśliwiają np. takie widoki na wakacjach ;) A co uszczęśliwia Ciebie?
Uszczęśliwia mnie też to, że mogę dzielić się z innymi swoją wiedzą. Czasem dzięki temu zwiększa się poczucie szczęścia innych :) a przy okazji - badania wykazały również, że sprawienie innym radości i obdarowywanie ich podnosi nasz poziom szczęścia bardziej, niż obdarowywanie siebie! To coś, co po angielsku określa się jako "kindness". Możemy to przetłumaczyć, jako "dobroć", czy "życzliwość". A więc by poczuć się lepiej dobrą strategią jest zrobienie czegoś dla innych, pomaganie im, czy obdarowywanie (ta sama suma wydana na nas i na innych zwraca się pod postacią wyższego wzrostu szczęścia, gdy wydajemy ją na innych!). Ale pamiętaj - nigdy kosztem siebie. Poświęcanie siebie jest bardzo problematyczne i często szkodzi zdrowiu tak fizycznemu, jak psychicznemu. Dlatego możemy wykazywać się dobrocią wtedy, gdy mamy wystarczająco wysokie zasoby psychiczne, energetyczne, czasowe, czy materialne. A jeśli jesteśmy w miejscu braku to z tym ostrożnie. Najpierw należy zadbać o siebie. Na przykład - podnosząc poziom szczęścia innymi sposobami.
Co jeszcze mamy do dyspozycji, by podnieść swój poziom szczęścia?
Zobacz, pisałam o tym przy okazji tekstu o wyrabianiu pozytywnych nawyków
A tu możesz poczytać o tym co to jest dobrostan i jak się go ocenia. Czyli jakie elementy są nam potrzebne, by pozytywnie oceniać swoje życie. Poświęcam temu tematowi dużą część wpisu https://www.zenroom.pl/post/dla-kogo-jest-wsparcie-psychologiczne-czyli-skąd-wiemy-że-ktoś-jest-w-dobrym-stanie-psychicznym
Zajrzyj do ➝ ZEN ROOM i chodź ze mną do równowagi, zdrowia, do siebie i do szczęścia! 💃🏻🕺🏼🍀🧘🏼♀️🧘🏻
#joga #psychologia #rozwój #personalnytrenerjogi #trenerpersonalny #konsultacje #psycholog #dojazddoklienta #warszawa #jogawarszawa #psychologwarszawa #terapiaonline #terapia
#bilans #emocje #bilansemocjonalny #depresja #nastój #dbajosiebie #nauka #przyjemność #radość #spokój #regulacja #planowanie #zdrowie #blog
Dzielę się wpisami autorskimi - napisanymi przeze mnie. Jeśli chcesz coś ode mnie skopiować - fragment, czy cały wpis - uszanuj siebie, mnie i innych i podaj źródło.
ZEN ROOM
Magda Vesna Majewska
Comentários